web analytics
2016 Polis Alımları PMYO Polis Adayı Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 3,13 / Satış: 3,15
€ EURO → Alış: 3,48 / Satış: 3,49

Cem Özdemir

Cem Özdemir; Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir kimdir?

Cem Özdemir
  • 607 kez okundu

Cem Özdemir, 21 Aralık 1965 tarihinde Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Bad Urach şehrinde doğdu. Çerkes asıllı bir Türk’tür. Aslen Tokatlı olup 60’lı yıllarda Almanya’ya göç eden ailenin çocuğudur.  Lise eğitiminin ardından Reutlingen şehrinde bulunan Protestan Yüksek Okulu Sosyal Bilimler Fakültesi’nin Sosyal Pedagoji Bölümü’nü bitirdi.

SİYASİ KARİYERİ

1981’de Yeşiller Partisi’ne üye oldu. Aktif olarak 1987 yılından sonra çalışmaya başladı. 1989-1994 yılları arasında Yeşiller Partisi’nin Baden-Württemberg Eyalet Başkanlığı’nı yaptı. 2002 yılına kadar görev yaptığı Alman Parlamentosu’na giren ilk Türk asıllı milletvekili oldu.

2003 yılında “Transatlantic Fellow” olarak Brüksel ve Washington DC’de Amerikan Araştırma Kuruluşu “German Marshall Fund of the US“ da görev yaptı. Bu dönemde Amerika ve Avrupa’da yaşayan etnik azınlıkların oluşturduğu siyasi organizasyonlar ile ilgili çalışmalar yaptı.

2004-2009 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Yeşiller/ Hür Avrupa İttifakı üyeliği yaptı. Ayrıca CIA-Özel Çalışma grubu’nun Vekil Başkanlığı’nı yaptı.

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN FAHRİ DOKTORA

2009 yılında kültürler arası katkılarından dolayı Tunceli Üniversitesi tarafından ‘Fahri Doktorluk’ unvanı verildi.  1996 yılında göçmenler için yaptığı çalışmalardan ötürü Theodor-Heuss-Madalyası ve Civis Media Ödülleri’ne layık görüldü. 2002’de de World Economic Forum tarafından “Global Leader of Tomorrow” (Yarının Küresel Yöneticisi) olarak gösterildi.

AVRUPA PARLEMENTOSU YILLARI

2004 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçildi. AP’de Yeşiller Grubu/Hür Avrupa İttifakı üyesi oldu. Halen Dış İlişkiler Komisyonu üyesidir. Kuzey Kıbrıs sorunu için AP ile TBMM arası diyalog organı olan Karma Parlamento Komisyonu ve Uluslararası Irkçılıkla Mücadele ve Çeşitlilik Grubu’nda yer almaktadır.

Özdemir, “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Federal Birligi (BVMW), European Council of Foreign Relations, American Jewish Committee Berlin bürosu (AJC), Hertie-Vakfı’nın Start-Programı, Alman-Türk Forumu Stuttgart e.V, Theodor-Heuss Vakfı ve Hrant Dink Vakfı” üyesidir.

KİTAPLARI

-Currywurst ve Döner –Almanya’da Uyum (1999)

-Ben Bir Yurttaşım, Parlamentoda Anadolulu bir Suebyalı (1997)

-Türkiye: Siyaset, Din, Kültür (2008)

Etiketler: / / / / / / /

20 bin polis Alımı
Yeni İçişleri Bakanı 20 bin polis alacağız bu Polislerin 10 bini Özel Harekat’ta görevlendirilecek şeklinde açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman...
Lise Mezunu Özel Harekat Alımı
Polis adaylarına Müjde Lise Mezunu Polis Alımı…. 10 Bin Polis Özel Harekat (Polis Özel Harekat) Alımında Son Durum Ne? Lise...
Bayan Polislerin Kıyafetleri
27 Ağustos 2016 CUMARTESİ günü Resmi Gazetenin Sayı : 29814 sayısında yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kıyafet özgürlüğü geldi. Emniyet Hizmetleri...
Polislikten ihraç edilenlerin tam listesi
1 Eylül 2016 PERŞEMBE Resmi Gazete Sayı : 29818 (Mükerrer) KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA KAMU PERSONELİNE İLİŞKİN ALINAN...
Polis Adayları Pürüzsüz cilt için bunlara dikkat Edin
Mülakatlarda cildinden korkan Polis adayları için önemli bazı öneriler, Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin...
Ehliyet sınav sonuçları
Ehliyet sınav sonuçları açıklandı.
Dershane Öğretmenlerinin Atamaları
Yeni düzenlemelere göre dershane öğretmenlerine KPSS'siz 'sözleşmeli öğretmenlik' şansı doğdu.
İhraç Olan Memurların Hukuk Süreci
Kanun Hükmünde Kararname ile memuriyetten atılanlar haklarını nasıl arayacak ? Siz de onlardan biriyseniz mutlaka okumalısınız.
Memur Eski Göreve Dönebilecek mi?
Hükümetin 1 Eylül’de yayımladığı 673 sayılı kanun hükmünde kararnamede 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından görevden alınan kamu çalışanlarıyla ilgili önemli...
Öğretmen adaylarına atama müjde
15 bin ek atamayla birlikte 2016 yılı boyunca toplam 60 bin öğretmen eğitim ordusuna katılacak.
Çukurca Şehidi
Hakkari Çukurca'da yaralanan İnegöllü Uzman Çavuş Yavuz Mete, hastanede şehit oldu.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü
Ünlü Sanat dünyasının isimleri tarafından hazırlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı dolayısıyla özel bir klip beğeniyle izlendi..
2016 KPSS’ye Giriş Sınavı İçin Önemli Duyuru
Yeni yapılacak olan 2016 KPSS Ön lisans ve Ortaöğretim başvurularında son 2 gün kaldı.
30 Bin Öğretmen Alınacak
Milli Eğitim Bakanlığı Şubat’ta 30 bin öğretmen alımı yapacak, Eylül’deki 15 bin atama için düğmeye basan MEB, üçüncü adıma hazırlanıyor.
Memur Maaşlarından Kesilecek Para
Memurların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yönelik hazırlanın kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlülüğe girdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ