Gündem Haberler Polis Adayı Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 3,54 / Satış: 3,55
€ EURO → Alış: 4,19 / Satış: 4,20

Hain Darbe Girişimi (Dakika dakika)

Hain Darbe Girişimi (Dakika dakika)
  • 367 kez okundu

Hain bir grup asker tarafından darbe girişimi mevdana geldi. TSK bünyesindeki bir grup asker, akşam saatlerinde İstanbul ve Ankara’da sokağa indi. TBMM, Saraylar, Genelkurmay, kuvvet komutanlıkları, emniyet müdürlükleri ve TRT-Telekom binaları gibi resmi kurumların bazıları asker tarafından ele geçirildi, bazıları ablukaya alındı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları rehin alındı. Darbeci askerler “Yurtta Sulh Konseyi” adıyla TRT’den bildiri okurken, Saray-AKP iktidarı buna camilerden selalar okutarak ve sokağa çıkma çağrıları yaparak karşılık verdi. Askerin karşısına polis ve sivil güçler çıkarıldı, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere pek çok noktada silahlı çatışmalar yaşandı, TBMM bombalandı. Sendika.Org, darbe girişimini dakika dakika aktarıyor…

CnnTürk te Cumhurbaşkanımızın konuşması ilk dakikalar.

15.37 T24: “Kadir Topbaş: 17 belediye çalışanımız şehit oldu”

15.20 Gözaltına alınan Danıştay üyelerinin sayısı 10 oldu.

15.19 AA: Artvin Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Uğurcan Gençay gözaltına alındı

15.10 Yeni Şafak: “Sinop Valisi görevden alındı.” Sinop Valisi’nin eşi Albay Temel Çetinkaya da gözaltına alınmıştı.

15.09 AA: Danıştay Başkanlığı’ndaki FETÖ mensubu üyelerden 5’i Danıştay Genel Kurul Salonu’nda gözaltına alındı, 4 üye ise yazılı karar olmadığı gerekçesiyle polis ekiplerine direniyor.

15.00 AA: Genelkurmay Başkanlığı’nda darbe girişiminde bulunan askerlere yönelik gözaltı operasyonu tamamlandı.

14.57 AA: Danıştay Başkanlığı’ndaki FETÖ mensubu üyeler, kurumda gözaltına alınıyor.

14.50 AA: Adana’da 10. Tanker Üs Komutanlığında görevli 4 pilot gözaltına alındı.

14.39 AA: HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. 2 bin 745 hakim ve savcı da açığa alındı.

14.36 AA: Diyarbakır 8’inci Jet Ana Üs Komutanlığı’nda görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100’e yakın askeri personel gözaltına alındı.

14:23 Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Gelibolu’da Kara Harp Okulunun 467 öğrenci ve 20 subay darbeye teşebbüsten gözaltına alındı.

14.10 Darbe girişimine karşı toplumsal muhalefet örgütlerince açıklamalar yapılıyor.

14.07 Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı: Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye’ye iade edilmesi planlanmaktadır.

14.00 Ankara Genelkurmay yolunda dün yaşanan çatışmalar sırasında zarar gören araçlar

13.33 MİT Müsteşarı Hakan Fidan: “Nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter”

13.31 Hürriyet: Haber alınamayan Donanma Komutanı Veysel Kösele’nin de bulunduğu 10 gemi denize açıldı, sonra Gölcük’e döndü.

13.20 NTV: Yunan yetkililerden yapılan ilk açıklamada “İşbirliğine hazırız, gereken yapılacak” denildi.

13.17 Yeni Şafak: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yunanistan’a helikopterle gidenlerin iadesini istedik.

13.06 AA: Genelkurmay Karargahını işgal edenler teslim oluyor.

13.07 Reuters Haber Ajansı, helikopterdeki sekiz kişinin gözaltına alındığını ve siyasi sığınma talebinde bulunduklarını bildirdi.

13.05 Yunanistan İçişleri Bakanlığı, Türkiye’ye ait 1 polis helikopterinin içindeki sekiz kişiyle birlikte Dedeağaç Havaalanı’na indiğini açıkladı.

13.00 NTV: Yunanistan devlet televizyonu ERT, içinde 6 kişi olan bir Türk polis helikopterinin Dedeağaç’a indiğini bildirdi.

12.55 Malatya Valisi Mustafa Toprak: Kapatılmasına rağmen talimat aksine radar yardımıyla Malatya Havalimanın’a indirilen 7 askeri uçağın 39 personeli gözaltına alınmıştır.

12.22 Binali Yıldırım Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile birlikte açıklama yaptı. Yıldırım “161 şehidimiz, 1440 yaralımız var” derken 2839 askerin gözaltına alındığını duyurdu. Boğaz Köprüsü’nde linç edilen, boğazı kesilen askerlerin fotoğrafları medyada paylaşırken Yıldırım, linci adeta övdü: “Cumhuriyet tarihinde bu yapılmış en büyük darbe girişimidir. Diğerlerinden farkı da bu darbe girişimine karşı vatandaşın darbe girişimidir. Tankın üstüne çıkarak adeta linç edecek bir hiddetle üstüne gitmesidir. Güvenlik güçlerini beklemeden kıskıvrak gözaltına aldılar. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.” Yıldırım, işin beynini oluşturan bütün isimlerin kontrol altına alındığını da iddia etti.

11.00 İstanbul Üsküdar’da darbe girişimi sonrası sokaklarda terk edilmiş tanklar

10.39 Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın sağ salim kurtarıldığını ve şu anda Çankaya’da kriz merkezinde görevinin başında olduğunu açıkladı. Akar, kriz merkezine girerken görüntülendi.

10.33 Habertürk: İçişleri Bakanlığı’ndan havaya ateş açıldı.

10.31 Gaziantep’te 5. Zırhlı Tugay çıkışı iş makineleriyle kapatıldı.

10.20 Darbe girişimi kapsamında gözaltına alınan asker sayısı 1563’e yükseldi.

10.17 Ankara Valiliği, darbe girişimiyle ilgili yazılı bir açıklama yayımladı:

15.07.2016 Cuma günü saat 22.00 sıralarında Ankara ilimiz başta olmak üzere bazı illerimizde darbe teşebbüsünde bulunan bazı askerlerin bu teşebbüsü güvenlik güçlerinin çabaları ve vatandaşlarımızın demokrasiye kuvvetle sahip çıkmasıyla boşa çıkarılmıştır. Ankara ilimizde farklı noktalarda vatandaşlarımız darbe teşebbüsünde bulunan askerleri güvenlik güçlerine teslim etmiştir. Aziz milletimizin demokrasiye olan inancı ve devletine olan bağlılığıyla tüm bu girişimler sonuçsuz kalacaktır.Bu duygularla ülkesine ve demokrasisine sahip çıkan tüm Ankaralı hemşerilerimize teşekkür ederiz.

10.01 AA: Tüm hakim ve savcılardan izinli olanların, izinlerini keserek derhal görevlerine başlamalarına ve adli tatilin iptaline karar verildi.

09.46 Darbe girişimi ile ilgili gözaltına alınan asker sayısı 1374 oldu.

09.08 İzmir’de, Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen’in de aralarında bulunduğu, çeşitli rütbelerdeki subaylar ile astsubaylardan oluşan 13 kişi gözaltına alındı. Farklı kentlerden çeşitli rütbelerdeki askerlerin gözaltına alındığı bilgileri geliyor.

09.00 Darbe girişimi sonrası HSYK olağanüstü toplantıda. İktidarca “FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması”nca yapıldığı iddia edilen girişimin ardından cemaat üyesi olduğu söylenen hakim ve savcıların tasfiye edilmesi bekleniyor

08.35 İBB önünde yaşanan silahlı çatışmada yaralanan iki kişi yaşamını yitirdi.

08.24 Akıncı’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na düzenlenen operasyon sonucunda rehin durumdaki Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın kurtarıldığı ve sağlık durumunun iyi olduğu ileri sürülüyor.

08.18 Jandarma Genel Komutanlığı’na düzenlenen operasyonda 16 darbeci askerin öldüğü duyuruldu.

08.17 İstanbul’da metro ve vapur seferleri başlatıldı.

08.16 Polisin, Genelkurmay Başkanlığı karargahına operasyon düzenleyeceği ileri sürülüyor. Karargah içerisindeki tankların namlusu ise TBMM’ye dönmüş durumda.

08.13 Özel harekat polisleri, Kuleli Askeri Lisesi’ne operasyon düzenliyor, yerleşke içerisindeki askerlere teslim olma çağrısı yapıyor.

08.04 Günün aydınlanmasıyla birlikte Ankara Kızılay Meydanı’ndan ve Adliye önünden kareler:

07.59 Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Demirhan gözaltına alındı.

07.51 İçişleri Bakanlığı, 5 general ve 29 albayı görevden aldığını açıkladı.

07.45 Genelkurmay’dan çıkan tank, barikat için yolda park eden kamyonlara ateş açtı.

07.40 AA: Türkiye genelinde 754 TSK mensubu gözaltına alındı.

07.29 İstanbul’da Marmaray seferleri ikinci bir emre kadar durduruldu.

07.26 İstanbul Topkule Kışlası’nda gece saatlerinde başlayan ve ara ara süren gerilim, çatışmaya dönüştü.

07.24 Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığı önünde silahlı çatışma başladı.

07.22 CnnTürk: Savaş uçaklarının Beştepe çevresine attığı bombalar sonucunda en az 5 kişi öldü. Dünden bugüne yaşanan çatışmalarda 17’si polis en az 60 kişinin öldü.

07.21 TSK’nın internet sitesinden 06.50’de yayımlanan yeni açıklamada “Yurtta Sulh Harekatı devam etmektedir” denildi.

07.19 AA: Derince ilçesinde bir yük trenindeki 4 obüse el konuldu.

07.15 Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki 3. Zırhlı Tugay’dan İstanbul’a 15 tank sevk edildi.

07.10 Türk Telekom binasına giren askerler teslim oldu.

07.07 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CnnTürk’e “Türkiye genelinde 336 kişi gözaltına alındı” bilgisi verdi.

06.50 Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar atandı.

06.40 Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerler teslim oldu. Özel harekat polisleri tarafından teslim alınan askerlerin, köprüye giren sivillerce yerde tekmelendiği görüldü. Köprüde 30 askerin gözaltına alındığı belirtildi.

06.35 Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltı alındı. Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım tarafından verilen gözaltı kararı İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi.

22.30 “15.07.2016 günü saat 22.30 sıralarında Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan, İl Emniyet Müdür Vekili Yakup Usta ve Jandarma Albay Mustafa Bakçepınar’ı arayarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koyduğunu ve kendisinin de sıkıyönetim garnizon komutanı olduğunu belirtilerek Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve İlçe Kaymakamlarının gözaltına alınmasına karar verdiğini belirterek Türk Ceza Kanunu’nun 309’uncu Maddesindeki Anayasayı İhlale Teşebbüs ve Türk Ceza Kanunu’nun 312’inci Maddesindeki Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyetini Ortadan Kaldırmaya ve Görevlerini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Teşebbüs ettiği, bu nedenle; Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve bununla birlikte bu suçlara iştirak eden tüm kişilerin CMK’nın 90-91 ve devamı maddeleri gereğince gözaltına alınmasına ve gözaltına alınan kişilerin Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmesi rica olunur.”

Sabah 06.00 sularında Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltı alındı.

06.32 Yeni Şafak: TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Ankara Gölbaşı’nda düşürüldü.

06.28 DHA: Atatürk Havalimanı’ndaki 55 asker, polis tarafından gözaltına aldı. Gözaltına alınan askerler Özel Harekat Polisi eskortu eşliğinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

06.23 Kaçak Saray’a hava saldırısı düzenlendi. A Haber, savaş uçakları tarafından Beştepe’ye iki bomba atıldığını duyurdu.

06.20 BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon: “Türkiye’de ne olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz.”

06.15 Günün ağarmasıyla birlikte TBMM’deki durum ortaya çıkıyor.

06.06 Bombalamalar sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün son hali…

06.03 Binali Yıldırım tüm milletvekillerini öğle saatlerinde toplantıya çağırdı.

06.01 Yeni Şafak: Çengelköy Karakolu’na müdahale etmek isteyen askerlere polis karşılık verdi. Çatışmada ölü ve yaralılar olduğu belirtiliyor.

06.01 İstanbul Boğazı deniz ulaşımına kapatıldı.

06.00 Reuters: Üst düzey bir yetkili, Meclis’e yönelik saldırının sürdüğünü söyledi.

05.52 AA: Genelkurmay Karargahından havalanan helikoptere polis ekipleri tarafından ateş açıldı.

05.45 Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu’nda bulunan askerler teslim oldu. Binada yaklaşık 10 asker olduğu belirtiliyor.

05.40 Boğaziçi Köprüsü’nde top atışı yapıldı. Bir TOMA yanıyor.

05.26 Gölbașı Bașsavcılığı, Ankara’daki saldırılarda 42 kișinin öldüğünü açıkladı.

05.15 Ankara’daki Genelkurmay Karargahı’nda çatışmalar sürüyor.

05.05 Binali Yıldırım: “Ankara ve Balıkesir’de isyancı havacılar var, havadan ateş açıp zarar veriyorlar. Darbecilerden general rütbesinde bir kişi öldürüldü, çeşitli rütbelerden 130’dan fazla tutuklama var.”

05.00 Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu önündeki çatışmalar sonrası polisin akrep tipi zırhlı aracı bu hale geldi. Çok sayıda merminin isabet ettiği zırhlı aracın bir tekerleği patlamış ve bir far lambası kırılmış durumda. Silah sesleri ara ara sürüyor.

04.58 AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye başlığında acil bir toplantı düzenliyor.

04.55 CnnTürk: Ankara’da arka arkaya çok büyük patlama sesleri duyuluyor.

04.52 Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu önünden silah sesleri gelmeye devam ediyor. Zırhlı araçtan anons geçiliyor. İstanbul Radyosu içinde olduğunu düşündüğümüz askerlere polisin zırhlı araçtan yaptığı anons: “Teslim olun, size zarar vermeyeceğiz.”

04.52 Digitürk yayını askerler tarafından durduruldu.

04.45 Ankara’da Çankaya bölgesinden şiddetli bir patlama sesi geldi.

04.44 İstanbul’da çok şiddetli iki patlama sesi geldi. Taksim-Beşiktaş bölgesinden hissedildi.

04.40 Meclis’teki ilk bombalamadan bir görüntü:

04.36 CHP Milletvekili Barış Yarkadaş: “Meclis’e ağır bir saldırı daha yapıldı.”

04.34 Binali Yıldırım, darbeye teşebbüs eden 120 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

04.32 CnnTürk yeniden yayına başladı.

04.20 Atatürk Havalimanı’nda konuşan Tayyip Erdoğan: “Yüksek Askeri Şura öncesinde bu hareketin yapılması manidardır. Birileri ne olacağını çok iyi biliyordu.”

04.23 Ankara’da bir bomba daha patladı.

04.21 Askerler Hürriyet’i de bastı.

04.20 Harbiye’de TRT İstanbul Radyosu önünde ara ara silah sesleri geliyor. Olay yerine gelen 3 TOMA’dan binaya tazyikli su sıkıyor.

04.17 Genelkurmay önünden bir kare:

04.15 Genelkurmay Başkanlığı’nın ışıkları söndü.

04.12 Meclis bir kez daha vuruldu. Ankara kent merkezinde askeri helikopterler uçuş yapıyor, silah sesleri yükselmeye devam ediyor.

04.03 Harbiye’ye çok sayıda ambulans geldi. TRT İstanbul Radyosu önünden dumanlar yükseliyor.

04.00 Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda konuşuyor: “Milletimizin birliğine bütünlüğüne karşı bir kalkışma meydana gelmiştir.”

03.54 Reuters: Atatürk Havalimanı bombalandı.

03.52 CnnTürk’ten silah sesleri geliyor.

03.48 CnnTürk çalışanları, silah zoruyla binanın dışına çıkartılmaya çalışılıyor.

03.42 Ankara Emniyet Müdürlüğü, ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından vuruldu.

03.41 CnnTürk yayını kesildi.

03.39 Harbiye’de bir patlama daha meydana geldi. F-16 savaş uçaklarından bomba atılmış olabilir.

03.38 CnnTürk’te “CnnTürk yayını kesiliyor” yazısı geçirildi.

03.37 Harbiye’de savaş uçakları yoğun geçiş yapıyor, büyük bir patlama meydana geldi.

03.36 CnnTürk spikeri: “Asker binamıza girdi, canlı yayını ne kadar sürdüreceğimizi bilemiyoruz.”

03.34 F16’lar İstanbul üzerinden alçak uçuş yapıyor. Beyoğlu’ndaki bazı binaların camları kırıldı.

03.31 TBMM’nin bombalandıktan sonraki hali:

03.30 TBMM’ye bir bomba daha atıldı. Bombanın şiddetinden Kocatepe’deki evlerin camları patladı.

03.25 Darbeci askerler, Doğan Medya Center binasına giriyor.

03.24 Harbiye’de polisler, zırhlı araçtan askerlere “Ateş açmayın” anonsu yapıyor, İstanbul Radyosu önünden yoğun silah sesleri geliyor.

03.24 Haydarpaşa Hastanesi’nde 6 sivil ölü çok sayıda yaralı var.

03.23 DHA: Tayyip Erdoğan’ı taşıyan TC-ATA uçağı Atatürk Havalimanı’na indi.

03.22 Meclis bir kez daha vuruldu.

03.15 Cübbeli sarıklı birkaç yüz kişilik bir topluluk nizami kortejle Vatan Emniyet’e doğru yürüyor. Ajitatörler kitleyi Vatan emniyet önünden ayrılmamaya iknaya çalışıyor. “Darbeci subaylara ölüm” bağrışmaları.

03.10 Ajitatörler kitleyi Vatan emniyet önünden ayrılmamaya iknaya çalışıyor. “Darbeci subaylara ölüm” bağrışmaları.

03.10 Harbiye’de çelik yelekli polisler TRT İstanbul Radyosu önüne gidiyor. Silah sesleri geliyor.

03.10 Genelkurmay Başkanlığı’ndan silah sesleri yükseliyor.

03.08 TBMM’ye helikopterden bir kez daha ateş açıldı.

03.06 DHA: Saray etrafında tur atan bir helikoptere yerden makineli tüfek ile ateş açıldığı görüldü.

03.03 DHA: Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı; “1 üstteğmen, 1 astsubay,7 asker gözaltında adliyeye getirildi. 3 tank muhafaza altına alındı” dedi.

03.02 Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da havadaki tüm uçakların füzeyle vurulacağını açıkladı.

03.01 Genelkurmay’da iki darbeci asker öldürüldü.

03.00 İstanbul semalarında F16 savaş uçakları geçişi sıklaştı.

02.57 Beşiktaş’ta Başbakanlık Ofisi önünde asker ve polis arasında silahlı çatışma yaşanıyor.

02.56 TRT’de bildiriyi okuyan spiker: “Asker silah zoruyla okuttu.”

02.54 İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası çevresinde yoğun silah sesleri. Polis, Saraçhane’de küçük bir gruba “yere yatın” diyor.

02.53 Unkapanı Köprüsü’nde askeri araçlar durduruldu:

02.49 AA: TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kurul’daki milletvekilleri Meclis sığınağına iniyor.

02.47 AA: Boğaziçi Köprüsü’nde askerlerin açtığı ateş sonucu iki kişi hayatını kaybetti.

02.46 MİT, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın kurtarıldığını iddia etti.

02.45 TBMM’nin olduğu bölgeden peş peşe patlama ve silah sesleri yükseliyor.

02.44 Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu önünde silah sesleri yeniden yükselmeye başladı.

02.43 MİT binasına yönelik olduğu ileri sürülen görüntüler:

02.40 Ankara’dan olduğu ileri sürülen görüntüler:

02.38 İstanbul’da Beşiktaş yönünden çok şiddetli bir patlama sesi yükseldi.

02.35 TBMM bombalandı. Hemen ardından askeri helikopterden ateş açıldı.

02.33 İstanbul Harbiye’de hem Şişli hem de Taksim istikametinde çok sayıda ambulans geçişi var.

02.27 Harbiye’de vurulan bir kişi:

01.55 İstanbul Radyosu önündeki kısa süreli çatışmanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans gelmeye başladı.

02.26 Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarının rehin olduğunu ileri sürdü.

02.25 AA: Saray’da bulunan 3’ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

02.24 AKP Genel Merkezi önünde çıkan silahlı çatışmada bir kişi yaşamını yitirdi

02.22 İstanbul’da askeri araçlar TRT Radyosu önünden Nişantaşı yönüne çekildi.

02.16 İstanbul Valisi Vasip Şahin: Valiliğe yönelik saldırı girişimi püskürtüldü.

02.15 Boğaziçi Köprüsü’nde asker kitleyi taradı, çok sayıda yaralı var.

02.10 Üzerinde çelik yelek olan otomatik silahlı 15 polis TRT İstanbul Radyosu’na doğru ilerledi. Radyo önüne gelen akrep tipi zırhlı araçtan askerlere “teslim olun” anonsu geçildi. Ardından birkaç el silah sesi duyuldu.

02.02 AA, Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yapılan saldırı sonucu 17 polisin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

02.01 Harbiye’ye iki askeri helikopter geldi, yeniden çatışma başladı.

01.54 AA, askeri darbe girişiminin başında Albay Muharrem Köse’nin olduğunu ileri sürdü.

01.53 Harbiye’de bir kez daha silah sesleri yükselmeye başladı.

01.52 Harbiye’de bir akrep, tekbir getiren kitleye “Kaldırımda bekleyin” anonsu geçiyor.

01.47 Beşiktaş’ta art arda okunan selalara vatandaş evlerinden ıslıklar ve “yeter” diye tepki gösteriyor.

01.45 Vatan Emniyet önünde askerler helikopterlerden ateş açtı. Ateş aralıklarla sürüyor.

01.43 Harbiye’de İstanbul Radyosu önündeki askerlerle polis arasında yer yer çatışma yaşanıyor.

01.43 Harbiye’de İstanbul Radyosu önündeki askerlerle polis arasında yer yer çatışma yaşanıyor.

01.40 İstanbul Vatan Emniyet önüne helikopterler indi. Sivil polis olduğunu söyleyen bir şahıs “Çatışma çıkacak, dağılın” diye bağırdı.

01.38 Taksim yönüne ilerleyen polisler askerin ateş açması üzerine kaçarak geri çekildi.

01.37 Türksat üzerinden yayın yapan çok sayıda kanalın yayını kesildi.

01.35 Harbiye’de yaralı bir kişi motosikletle hastaneye kaldırıldı.

01.29 Harbiye’de yeniden silah sesleri yükseliyor.

01.28 Ankara Kuğulu alt geçidinde şiddetli bir patlama oldu.

01.27 DHA: Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yürüyüşe geçen grubu engellemek için silah kullanıldı. 3 kişi yaralandı.

01.23 Askerle karşı karşıya gelen polise tekbir getiren sivil gruplar eşlik ediyor.

01.20 Polisler akreplerle Harbiye’den Taksim’e doğru geçiyor. Tekbir sesleri yükseliyor. Harbiye’de askerle polis arasında yoğun silahlı çatışma. Karşılıklı ateş ediliyor.

01.16 1. Ordu Komutanı, TSK içinde ama yönetimin kabul etmediği bir girişim olduğunu söyledi.

01.12 Atatürk Havalimanı’ndan silah sesleri yükseliyor.

01.11 Taksim’de yeniden silah sesleri. Askerler Taksim’e girişe izin vermiyor.

01.09 40-50 kişilik küçük bir grup tekbir getirerek Taksim istikametinde yürüyor.

01.07 İstanbul Harbiye’de ordu evi yönünde silah sesleri yoğunlaştı.

01.05 İstanbul Taksim Harbiye çevresinde silahlar ateşlendi.

01.04 Ankara’daki patlamadan görüntüler:

01.02 Ankara’daki şiddetli patlamanın Emniyet Genel Müdürlüğü’nden geldiği öğrenildi. Bölgede çatışma olduğu aktarılıyor.

00.59 AA: TÜRKSAT’ın Gölbaşı’ndaki tesislerine askeri helikopterlerle saldırıldı. Kampüste çok sayıda sivil de var.

00.58 DHA: Ankara’da TRT Genel Müdürlüğü’ne askerler girdi, helikopterden ateş açıldı, ekran dondu.

00.57 Ankara’da kent merkezinden şiddetli patlama sesleri geliyor.

00.54 Reuters: Ankara’da askeri helikopterden ateş açıldı.

00.49 Stratfor, ABD askeri kaynaklarına dayandırdığı haberinde Erdoğan’ın uçakta olduğunu ve Almanya’dan sığınma istediğini duyurdu.

00.48 Hürriyet: Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde silah sesleri duyuldu. Askeri helikopterlerden ateş açıldığı gözlendi.

00.39 DHA: Ankara’da TBMM çevresinde tanklar konuşlanıyor.

00.36 DHA: E-5 Karayolu Merter mevkiinde iki metrobüs yolu her iki istikamete kesti. Trafik akışı sağlanamıyor.

00.35 DHA: Vatan Caddesi, TIR’larla her iki yönde trafiğe kapatıldı. Aksaray Ordu Evi’nin önünde 9 tane tankın beklediği görülüyor. Vatan Caddesi üzerinde Sikorsky helikopterlerin uçtuğu görülüyor.

00.33 Tayyip Erdoğan, CnnTürk canlı yayına telefonla bağlandı: “Yapmış oldukları işgali çok kısa bir sürede ortadan kaldıracağız.”

00.22 Hürriyet: Reuters’in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan’ın güvende olduğunu kaydetti.

00.21 DHA: Sakarya’da askerler, Sakarya Valiliği’ne girdiler. Çok sayıda asker valiliğe girerken, tanklar valiliğin bahçesine girdi.

00.20 AA: Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na hareket etti.

00.19 DHA: TC-ANA tescilli Airbus A319 tipi VIP uçak, saat 22.45’te Atatürk Havalimanı’ndan kalktı. Daha sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi. Flightradar 24 internet sitesine bu görüntü çağrı kodu olmadan böyle yansıdı.

00.15 Tekbir getiren bir grup İstanbul Vatan Emniyet önünde bir askeri helikoptere yöneldi. Helikopterden boş alana ateş açıldı.

00.14 DHA: “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: Türkiye için istikrar, barış ve süreklilik umduğumu söylüyorum.”

00.10 Yurtta Sulh Konseyi adına okunan açıklama:bildiri

00.09 NTV: Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na hareket etti.

00.08 DHA: Erdoğan, tatil için Marmaris’e gitti. Kaldığı otel bu akşam askeri hareketliliğin başlamasıyla birlikte güvenlik altına alındı.

00.07 Açıklama TRT’nin ardından diğer kanallarda da okunuyor.

00.01 TRT’den darbe bildirisi okunuyor.

00:10 TRT’de “Yurtta Sulh Konseyi” adına okunan açıklamada yönetime el konulduğu ve sıkıyönetim ilan edildiği açıklandı.

00.00 DHA: Tüm illerde Emniyet Müdürlükleri polisi göreve çağırdı.

23.58 MİT yerleşkesinden askeri helikopterlere ağır silahlarla ateş açıldığı ileri sürülüyor.

23.50 DHA: Atatürk Havalimanı’na askeri alandan giren asker kuleye el koyarak uçuş trafiğini durdurdu.

23.49 Genelkurmay Başkanlığı önünde asker ve polis arasındaki gerilim tırmandı, bir polis “Çekilin ateş açacağım” diye bağırdı.

23.48 Yeni Şafak, Tayyip Erdoğan’ın az sonra açıklama yapacağını iddia etti.

23.48 Asker TRT binasına girdi.

23.47 DHA: Cadde trafiği her iki yönde özel harekat polisleri tarafından kapatıldı. Polisler Erdoğan’ın konutunun önünde polis önlem almış durumda.

23.45 İstanbul Taksim Meydanı trafiğe kesildi, meydana çok sayıda asker konuşlandırıldı.

23.43 DHA: TSK adına açıklama TSK’nın e-posta adresinden, akredite basın mensuplarına gönderildi.

23.40 Basın emekçileri asker tarafından Genelkurmay Başkanlığı’nın önünden uzaklaştırılıyor.

23.39 NTV muhabiri polis şefinin Vatan Emniyet’teki hiçbir polisin silahını teslim etmeyeceğini açıkladığını söyledi.

23.38 AA, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin alındığını ileri sürdü.

23.35 DHA: “Türk Silahlı Kuvvetleri, ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur.”

23.32 CnnTürk: Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi’nde patlama meydana geldi.

23.29 TSK, yönetime el koyduğunu açıkladı.

23.25 DHA: Adana Emniyet Müdürlüğü’nde görevli tüm müdür yardımcıları ve şube müdürleri göreve çağrıldı.

23.13 Hürriyet: Atatürk Havalimanı trafiğe kapatıldı. Havalimanı önünde tanklar bekliyor.

23.06 AA: Küçük bir grup Genelkurmay Başkanlığı’nda darbe girişiminde bulundu.

23.02 Binali Yıldırım NTV canlı yayınına katılarak ilk resmi açıklamayı yapıyor:

Bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Askeri içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlarımız sakin olsun. Asla ve asla buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler. Bir kalkışma olduğu doğrudur. Emniyetin ve askeriyenin araçlarını alıp vatandaşları etkisiz hale ettirmeye çalışan gruplar var. Güvenlik güçlerimiz harekete geçti, gereği yapılacak.

22.54 Ankara’da TBMM ve Genelkurmay Başkanlığı’nın olduğu kavşak trafiğe kapatıldı. Genelkurmay önünde ambulanslar yer alıyor.

22.51 Emniyet Genel Müdürlüğü tüm personelini göreve çağırdı.

22.48 Reuters, Ankara’da silah sesleri duyulduğu ileri sürülüyor.

22.46 DHA: Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

22.39 Ankara’daki askeri uçuşların videosu:

22.22 İstanbul ve Ankara’da akşam saatleri itibariyle olağanüstü bir askeri hareketlilik başladı. Asker, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini trafiğe kesti. Ankara’da ise jetler kent merkezinde alçak uçuş yapmaya başladı.

Etiketler: / / /

Darbe Şüphelisi Akın Öztürk ilk İfadeleri
Hürriyetteki habere göre, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki salonda görülen duruşmanın öğleden sonraki oturumunda sanık savunmalarına...
Yıldırım Çarptı Askerimiz Şehit Oldu
HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi’nde PKK terör örgütüne yönelik sürdürülen operasyonda yıldırım düşmesi sonucu uzman erbaş Enes Sakınç şehit oldu. Şemdinli kırsalında...
Şırnak’ta Sığınakta Çıkarılanlar!
Son günlerde yapılan yogun operasyonlar çerçevesinde şırnak ilinde ığınakta yapılan aramalarda çok sayıda silah ve mühümmat ele geçirildi. Şırnak Valiliği’nden...
PMYO Yeni Alımları
Gemniyet Genel Müdürlüğü Polis Meslek Yüksek okullarına yeni öğrenci alımları için duyuru yayınladı. Pmyo öğrenci alımları hakkındaki duyuru aşağıda verilmiştir....
Özel Harekat Polisi Alımlarında TORPİL Sıkandalı
Emniyet Genel Müdürlüğü Personel alımlarında torpil yapıldığı iddiaları sosyal medyaya yansıdı. Yapılan sınavda mülakat nedeni ile bazı milletvekillerinin devreye girdiği...
Başvuru Ücreti Yatırma Tarihleri
a) İnternet üzerinden ön başvuru yapan adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 75.00TL (Yetmiş beş) 03 Nisan 2017 saat 09:00’dan...
POMEM BAŞVURU ve SINAV TARİHLERİ
İnternet Üzerinden Ön Başvuru Tarihleri: a) POMEM sınavına internet üzerinden ön başvurular, 03 Nisan 2017 – 14 Nisan 2017 tarihleri...
POMEM ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİKLER
POMEM’lere başvuru yapacak adaylarda aşağıdaki şartlar aranır. a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, b) Lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu...
POMEM BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER
İnternet ten ön başvuru yapan ve şahsen başvuru ve sınav için çağrılan adayların getirmesi gereken belgeler; a) T.C. kimlik numarası...
Meslekten ihraç edilen hakimler gözaltına alınıyor
HSYK tarafından 4 binden fazla hakim savcı ihrac edilmişti. Bunlardan bir çoğu gibi Tokat'ta, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK),...
10000 Polis Alımı
Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu 2015 veya 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3...
Pmyo Yeni Polis Olma Şartları
POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ ÖĞRENCİ ADAYLIĞINA BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR a) T.C. vatandaşı olmak, b) Lisans mezunu veya bunlara...
Yeni KHK ile idade Edilen Memurların Listesi
Bugün çikan yeni 688 sayılı KHK ile Değişik Kurumlara ait bazı memurlar Memuriyetlerine iade edildiler, buna göre 416 Memur Geri...
10 bin Polis Alımı Yapılacak
Bakan Süleyman Soylu'nun açıklaması polis alımlarını bekleyen vatandaşları heyecanlandırdı.
Kemal Serhadlı Polis Meslek Yüksekokulu
Kemal Serhadlı Polis Meslek Yüksekokulu Okulumuz 1976 yılında inşaatına başlanan binasının yapımı 1978 yılında bitmiştir. 1978-79 yılında bir dönem Polis...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Close