web analytics
2016 Polis Alımları PMYO Polis Adayı Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 2,95 / Satış: 2,96
€ EURO → Alış: 3,30 / Satış: 3,32

Murat Belge

Çevirmen, siyasi aktivist, akademisyen ve Taraf gazetesi köşe yazarı Murat Belge kimdir?

Murat Belge
  • 537 kez okundu

Mehmet Murat Kadri Belge, 16 Mart 1943’te Ankara’da doğdu. Nişantaşı’nda High School’da liseyi okuduktan sonra AFS değişim programıyla Amerika’nın Massachusetts eyaletine eğitimini için gitti.

1966’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Tezini Marksist düşünür Christopher Caudwell üzerine yapan Belge, 1980’de doçent oldu.

Yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yeğeni, Demokrat Parti milletvekili Burhan Belge’nin oğlu, sanatçı Hale Soygazi’nin eşidir.

BİRİKİM DERGİSİNİ KURDU

12 Mart Muhtırası’nın olduğu yıllarda iki yıl hapis yattı. 1974 yılında üniversiteye döndü. Berna Moran, Akşit Göktürk ve Mina Urgan gibi usta yazarlarla aynı yıllarda üniversiteyi okudu. Sosyalist teori ve siyasete ilişkin yazılarının bulunduğu “Halkın Dostları” adlı dergiyi 1970 yılında, “Birikim” adlı dergiyi 1975 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurdu.

KARŞILAŞTIMALI EDEBİYAT BÖLÜMÜ BAŞKANI

“Demokrat, Radikal” ve “Cumhuriyet” gazetelerinde yazarlık yaptı. Halen “Taraf” gazetesinde yazılarına devam etmektedir. 1983 yılında Sadık Özben takma adıyla mizahi yazılar yazdığı “Yeni Gündem” adlı derginin ve “İletişim Yayınları”nın genel yayın yönetmenliğini yaptı. NTV’de yayınlanan “Gerçek Orada Bir Yerde” programında yorumcu olarak bulundu.

İstanbul’da düzenlediği kültür turlarıyla tanınıp yemek ve mutfak kültürü, gezilerine ilişkin kitaplar, gezi rehberi ve popüler tarih kitaplarıyla adından sıkça söz ettirdi. Türkiye’nin ilk “Karşılaştırmalı Edebiyat” bölümünün 1996’dan beri İstanbul Bilgi Üniversitesinde hem başkanlığına hem de derslerine devam etmektedir.

KİTAPLARI

Tarihten Güncelliğe (1983), Sosyalizm, Türkiye ve Gelecek (1989), Marksist Estetik: Christopher Caudwell Üzerine Bir İnceleme (1989), The Blue Cruise (1991), 12 Yıl Sonra 12 Eylül (1992), Türkiye Dünyanın Neresinde? (1992), İstanbul Gezi Rehberi (1993), Türkler ve Kürtler: Nereden Nereye? (1996), Boğaziçi’nde Yalılar ve İnsanlar (1997), Edebiyat Üstüne Yazılar (1998), Tarih Boyunca Yemek Kültürü (2001), Başka Kentler, Başka Denizler (2002), Yaklaştıkça Uzaklaşıyor mu? / Avrupa Birliği ve Türkiye (2003), Osmanlı’da Kurumlar ve Kültür (2005), Linç Kültürünün Tarihsel Kökeni: Milliyetçilik (2006), Başka Kentler, Başka Denizler 2 (2007), Genesis ‘Büyük Ulusal Anlatı’ ve Türklerin Kökeni (2008), Sanat ve Edebiyat Yazıları (2009), Başka Kentler, Başka Denizler 3 (2011), Militarist Modernleşme Almanya, Japonya ve Türkiye (2011)

ÇEVİRİLERİ

Martin Chuzlewitt (Charles Dickens), Döşeğimde Ölürken, Ağustos Işığı, Ayı (William Faulkner), Dublinliler, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi (James Joyce), 1844 Elyazmaları (Karl Marx), Bir Zamanlar Europa’da (John Berger), Hegel (W.T. Stace), Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla (Leo Huberman)

Etiketler: / / / / /

20 bin polis Alımı
Yeni İçişleri Bakanı 20 bin polis alacağız bu Polislerin 10 bini Özel Harekat’ta görevlendirilecek şeklinde açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman...
Lise Mezunu Özel Harekat Alımı
Polis adaylarına Müjde Lise Mezunu Polis Alımı…. 10 Bin Polis Özel Harekat (Polis Özel Harekat) Alımında Son Durum Ne? Lise...
Bayan Polislerin Kıyafetleri
27 Ağustos 2016 CUMARTESİ günü Resmi Gazetenin Sayı : 29814 sayısında yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kıyafet özgürlüğü geldi. Emniyet Hizmetleri...
Polislikten ihraç edilenlerin tam listesi
1 Eylül 2016 PERŞEMBE Resmi Gazete Sayı : 29818 (Mükerrer) KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA KAMU PERSONELİNE İLİŞKİN ALINAN...
Polis Adayları Pürüzsüz cilt için bunlara dikkat Edin
Mülakatlarda cildinden korkan Polis adayları için önemli bazı öneriler, Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin...
Ehliyet sınav sonuçları
Ehliyet sınav sonuçları açıklandı.
Dershane Öğretmenlerinin Atamaları
Yeni düzenlemelere göre dershane öğretmenlerine KPSS'siz 'sözleşmeli öğretmenlik' şansı doğdu.
İhraç Olan Memurların Hukuk Süreci
Kanun Hükmünde Kararname ile memuriyetten atılanlar haklarını nasıl arayacak ? Siz de onlardan biriyseniz mutlaka okumalısınız.
Memur Eski Göreve Dönebilecek mi?
Hükümetin 1 Eylül’de yayımladığı 673 sayılı kanun hükmünde kararnamede 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından görevden alınan kamu çalışanlarıyla ilgili önemli...
Öğretmen adaylarına atama müjde
15 bin ek atamayla birlikte 2016 yılı boyunca toplam 60 bin öğretmen eğitim ordusuna katılacak.
Çukurca Şehidi
Hakkari Çukurca'da yaralanan İnegöllü Uzman Çavuş Yavuz Mete, hastanede şehit oldu.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü
Ünlü Sanat dünyasının isimleri tarafından hazırlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı dolayısıyla özel bir klip beğeniyle izlendi..
2016 KPSS’ye Giriş Sınavı İçin Önemli Duyuru
Yeni yapılacak olan 2016 KPSS Ön lisans ve Ortaöğretim başvurularında son 2 gün kaldı.
30 Bin Öğretmen Alınacak
Milli Eğitim Bakanlığı Şubat’ta 30 bin öğretmen alımı yapacak, Eylül’deki 15 bin atama için düğmeye basan MEB, üçüncü adıma hazırlanıyor.
Memur Maaşlarından Kesilecek Para
Memurların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yönelik hazırlanın kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlülüğe girdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ