web analytics
2016 Polis Alımları PMYO Polis Adayı Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 3,76 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 3,98 / Satış: 4,00

PMYO Bakan Onayı ile POMEM Olabilecek

Geçdiğimiz günlerde Şiddetli tartışmaların yaşandığı TBMM’de kabul edilen İç Güvenlik Paketi’nin ilgili maddelerine göre polis meslek yüksekokulları İçişleri Bakanı’nın onayıyla polis meslek eğitim merkezine dönüştürülebilecek.

PMYO Bakan Onayı ile POMEM Olabilecek
  • 1.378 kez okundu

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 4maddesi daha kabul edildi, bir madde metinden çıkarıldı.

Kabul edilen maddelere göre, polis meslekyüksekokulları İçişleri Bakanı’nınonayıyla polis meslek eğitim merkezine dönüştürülebilecek. Buradaki personel,ayrıcabir işlemegerekolmaksızınpolismeslekeğitim merkezi kadro ve görev unvanlarına uygun kadrolara atanmış sayılacak.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi, enstitü ve polis meslek yüksekokullarında,ilk dereceamirlik eğitimi alanlarla lisansüstü veya ön lisans eğitimi yapanlar 6 yıl mecburi hizmetle yükümlü olacak.

Polis Akademisi Başkanı’nın 4 yıllıkgörev süresisonaermedenöncede görevden alınabilmesine yönelik düzenlemeyi içeren 36. madde, tasarıdan çıkarıldı.

Tartışma

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, önerge üzerinde yaptığı konuşmada, polis okulunda okuyan binlerce öğrencinin mağdur edileceğini savunarak, şunları söyledi:

“Dün hepinizin kapılarına gidip, bugün haindediğiniz Fethullah Hoca’nın dizinin dibinde durduğunuzu kendi kendinize sorun.Hepiniz koşa koşa gidiyordunuz, kurbanlarınızı veriyordunuz, çocuklarınız onların okullarında okutuyordunuz.Paralel yapıyla, yanlış yapan kimse gelin beraber mücadele edelim.Kimin bağlantısı varsa, kim ilişki kurmuşsa… Başta, o zaman Cumhurbaşkanı’nın Cumhurbaşkanlığından istifa etmesi lazım. Bu çocukları yerlerinden yurtlarından ediyorsanız, Cumhurbaşkanı’nı, Başbakanı, bakanları da yerlerinden etmeniz lazım.”

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, polis okullarından sonra sıranın askeriokullara geleceğini öne sürerek, “Gizli ajandanız budur. Jandarmayı da parti jandarmasına dönüştürmek istiyorsunuz” dedi.

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu komisyonda dile getirdiklerinde kimsenin kendilerine yardımcı olmadığını belirterek, “HDP Komisyon çalışmalarında neredeyse hiç bulunmadı. HDP’ye üye arkadaşlar, komisyona hiç katkıda bulunmadı. CHP’li üyeler debiz söyledikten sonra katkıda bulunmaya çalıştı.Anayasaya aykırılıkla ilgili konularda fikirlerini neredeyse beyan etmediler. MHP, tasarı konusunda ilk günden beri aynı yerde duruyor” diye konuştu.

Türkoğlu’nun sözlerine, CHP ve HDP grup başkanvekilleri tepki gösterdi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AKParti sıralarını göstererek, şunları kaydetti:

“En çok AK Parti’li vekillere burada zulmediyorsunuz. Çoğu, arka sıralarda boynu düşmüş bir şekilde uyuyakalmış.Sürekli uyanıp tekrar uyumak zorunda kalıyorlar.Biz başından beritasarıya karşı duruşumuzu çok net bir şekilde ortaya koyuyoruz. MHP çuvaldızı kendisine batırmalı.Tasarının komisyona geri gönderilmesiyle ilgili bir mücadele ortaya koyarken, hem kendileri hem de CHPtemsilcileri Doğan Kubat ile arka odada maddelerüzerine uzlaşma arıyorlardı ve birkaç maddede de bu şekilde onay verdiklerini biliyoruz.Zaten Sayın Kubat hem tatlı diliyle hem yumuşak başlılığıyla adeta bir diazem etkisi görüyor.”

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, sataşma gerekçesiyle yaptığı konuşmada, “Biz gerek MHP’nin gerekse HDP’nin toplamından daha fazla muhalefet gerekçesini yazdık. Hodri meydan” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, sataşma gerekçesiyle söz alarak, “Başbakan ne dediğini bilmeyen bir insan. Başbakan tarafından en fazla suçlanan partiyiz. Siz kendinize bakın. Başbakan kamuoyu algısı oluşturarak buradan oy toplamaya çalışıyor” yorumunda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, muhalefetin eleştirilerine yanıt verirken,”Bir kere daha gördük ki Türkiye’de kronik muhalefet yetmezliği var. Siz bu muhalefeti yaptığınız sürece bu hareket 2023’ü de 2053’ü de 2071’i de görür. Milletinemeğini, zamanını, parasını boşaharcayaraksözde sataşmalar yapıyor. Millet adına ne yapıyorsunuz, hangi projeniz, öneriniz, öngörünüz var? Bu muhalefet anlayışı artık eski Türkiye’de kalmalı. Yeni Türkiye’nin yeni muhalefet anlayışına ihtiyacı var” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de sataşma gerekçesiyle söz alarak, şunları ifade etti:

“Biz çalmayan,çırpmayan bir iktidar vadediyoruz. Yolsuzlukların arkasındadurmayan iktidar vadediyoruz. Sizler gibiayakkabı kutularındaparaları saklayanları aklayan değil,hesapsoran iktidar vadediyoruz. Milletinparasını çar çur ettiniz, CHP iktidarında bunun hesabını soracak. Türkiye demokrasiyle, insan haklarıyla yönetilecek,daha ne istiyorsunuz? CHP, kaçak sarayın hesabını soracak, Cumhurbaşkanı’na görevlerini hatırlatacak, hukukun üstünlüğünü kuracak, kadına şiddeti önleyecek. Türkiye’de kurulacak halk iktidarındahepiniz sanıkolacaksınız.”

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, muhalefet ile AK Parti milletvekilleri arasında tartışmanın sürmesi üzerine, “Bu koşullar altında yönetebileceğimisanmıyorum” diyerek birleşime bir saat ara verdi.

Yarım saat sonra birleşimi açan Mumcu, 38. maddenin kabul edilmesinin ardından yeniden ara verdi. Mumcu, aranın ardından hükümet ve komisyonun yerini almaması üzerine,birleşimisaat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.(AA)

Etiketler: / /

Benzin Ne Kadar Oldu
Ekonominin gittikçe kötüleştiği bu günlerde benzine 14 kuruş, motorine ise 12 kuruş zam geldi. Bu geceden itibaren geçerli olacak Benzin...
Memurların Öğlen Yemek Ücretleri
Devlet Memurlarından ve kamuda çalışan diğer personel ile sözleşmeli personelden öğle yemeği bedeli olarak kesilecek para belli oldu.
İhraç Edilen Polislerin Dava Dilekçe Örnekleri
Polislikten ihraç edilip te hukuki olarak ne yapmalıyım şeklinde kafasında soru işaretleri olanlar için birçok dava dilekçesi internette yayınlanmaktadır. İhraç...
10 Bin Polis Askere Alınacak
Son 6 ay içerisinde khk lar ile ihraç edilen polislerin bir çoğu 10 yılını tamamlamamış olduğundan askere alınacağı ve haklarında...
Polis Olmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?
Polis Olmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım? Polislik özellikle çocukluk dönemlerinden başlayarak bireylerin en fazla olmak istedikleri meslekler arasında yer bulmaktadır. Peki,...
2017 PMYO Alımı Ne Zaman
Daha önceden Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2016-2017 Pmyo eğitim-öğretim dönemi için 2.250 erkek, 250 bayan olmak üzere toplam...
Asgari Ücret 2017 de Ne Kadar Olacak
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını...
Polis İntihar Etti Açığa Alınmıştı
Çorum’un Osmancık ilçesinde Emniyetin bir soruşturması kapsamında açığa alınan polis memuru 34 yaşındaki Mehmet Oldum, intihar etti. Olay, Çorum’un Osmancık...
IŞİD Saldırısı 14 Askerimiz Şehit
Suriyenin Kuzeyinde bulunan El Bab kasabasda TÜRK askerine yapılan intihar saldırısı sonucu 14 askerimizin şehit olduğu bilgisini üzelerek öğendik. Yapılan...
Katil Polis Rus Büyükelçiyi 9 Kurşun ile Katletti
Ankara da çevik kuvvet kadrosunda iken koruma şubede çalışan Polis Memuru Katil Mert Altıntaş tarafından Rus Büyükelçisi Karlov'un vücuduna...
Polislere verilecek Yeni silah
Daha önceki bir konumuzda polislere ne silah verilecek onu araştırmıştık. Polis Silahı hangisi. Polislere verilecek silah hangisi.
Özel Harekat Polis Ne Kadar Aylık Alıyor
Emniyetin Seçkin birimleri olan Özel harekat polis maaşı, çevik kuvvet polisi maaşı ve doğuda görev yapan polislerin maaşları ne kadar...
Polis Maaşları Ne Kadar
Polis Memurları Ne kadar maaş alıyor bir çok polis aday merak ediyordur işte en güncel polis memuru Maaşlarının miktarları, Bu...
Ankara Okullara Kar Tatili varmı
Ankara gece 00:00 -dan itibaren lapa lapa karın etkisinde kaldı, yollar da 10 cm ye yakın kar ile kaplandi. şimdi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ