web analytics
2016 Polis Alımları PMYO Polis Adayı Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 3,53 / Satış: 3,55
€ EURO → Alış: 3,76 / Satış: 3,77

PMYO Bakan Onayı ile POMEM Olabilecek

Geçdiğimiz günlerde Şiddetli tartışmaların yaşandığı TBMM’de kabul edilen İç Güvenlik Paketi’nin ilgili maddelerine göre polis meslek yüksekokulları İçişleri Bakanı’nın onayıyla polis meslek eğitim merkezine dönüştürülebilecek.

PMYO Bakan Onayı ile POMEM Olabilecek
  • 1.254 kez okundu

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 4maddesi daha kabul edildi, bir madde metinden çıkarıldı.

Kabul edilen maddelere göre, polis meslekyüksekokulları İçişleri Bakanı’nınonayıyla polis meslek eğitim merkezine dönüştürülebilecek. Buradaki personel,ayrıcabir işlemegerekolmaksızınpolismeslekeğitim merkezi kadro ve görev unvanlarına uygun kadrolara atanmış sayılacak.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi, enstitü ve polis meslek yüksekokullarında,ilk dereceamirlik eğitimi alanlarla lisansüstü veya ön lisans eğitimi yapanlar 6 yıl mecburi hizmetle yükümlü olacak.

Polis Akademisi Başkanı’nın 4 yıllıkgörev süresisonaermedenöncede görevden alınabilmesine yönelik düzenlemeyi içeren 36. madde, tasarıdan çıkarıldı.

Tartışma

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, önerge üzerinde yaptığı konuşmada, polis okulunda okuyan binlerce öğrencinin mağdur edileceğini savunarak, şunları söyledi:

“Dün hepinizin kapılarına gidip, bugün haindediğiniz Fethullah Hoca’nın dizinin dibinde durduğunuzu kendi kendinize sorun.Hepiniz koşa koşa gidiyordunuz, kurbanlarınızı veriyordunuz, çocuklarınız onların okullarında okutuyordunuz.Paralel yapıyla, yanlış yapan kimse gelin beraber mücadele edelim.Kimin bağlantısı varsa, kim ilişki kurmuşsa… Başta, o zaman Cumhurbaşkanı’nın Cumhurbaşkanlığından istifa etmesi lazım. Bu çocukları yerlerinden yurtlarından ediyorsanız, Cumhurbaşkanı’nı, Başbakanı, bakanları da yerlerinden etmeniz lazım.”

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, polis okullarından sonra sıranın askeriokullara geleceğini öne sürerek, “Gizli ajandanız budur. Jandarmayı da parti jandarmasına dönüştürmek istiyorsunuz” dedi.

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu komisyonda dile getirdiklerinde kimsenin kendilerine yardımcı olmadığını belirterek, “HDP Komisyon çalışmalarında neredeyse hiç bulunmadı. HDP’ye üye arkadaşlar, komisyona hiç katkıda bulunmadı. CHP’li üyeler debiz söyledikten sonra katkıda bulunmaya çalıştı.Anayasaya aykırılıkla ilgili konularda fikirlerini neredeyse beyan etmediler. MHP, tasarı konusunda ilk günden beri aynı yerde duruyor” diye konuştu.

Türkoğlu’nun sözlerine, CHP ve HDP grup başkanvekilleri tepki gösterdi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AKParti sıralarını göstererek, şunları kaydetti:

“En çok AK Parti’li vekillere burada zulmediyorsunuz. Çoğu, arka sıralarda boynu düşmüş bir şekilde uyuyakalmış.Sürekli uyanıp tekrar uyumak zorunda kalıyorlar.Biz başından beritasarıya karşı duruşumuzu çok net bir şekilde ortaya koyuyoruz. MHP çuvaldızı kendisine batırmalı.Tasarının komisyona geri gönderilmesiyle ilgili bir mücadele ortaya koyarken, hem kendileri hem de CHPtemsilcileri Doğan Kubat ile arka odada maddelerüzerine uzlaşma arıyorlardı ve birkaç maddede de bu şekilde onay verdiklerini biliyoruz.Zaten Sayın Kubat hem tatlı diliyle hem yumuşak başlılığıyla adeta bir diazem etkisi görüyor.”

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, sataşma gerekçesiyle yaptığı konuşmada, “Biz gerek MHP’nin gerekse HDP’nin toplamından daha fazla muhalefet gerekçesini yazdık. Hodri meydan” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, sataşma gerekçesiyle söz alarak, “Başbakan ne dediğini bilmeyen bir insan. Başbakan tarafından en fazla suçlanan partiyiz. Siz kendinize bakın. Başbakan kamuoyu algısı oluşturarak buradan oy toplamaya çalışıyor” yorumunda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, muhalefetin eleştirilerine yanıt verirken,”Bir kere daha gördük ki Türkiye’de kronik muhalefet yetmezliği var. Siz bu muhalefeti yaptığınız sürece bu hareket 2023’ü de 2053’ü de 2071’i de görür. Milletinemeğini, zamanını, parasını boşaharcayaraksözde sataşmalar yapıyor. Millet adına ne yapıyorsunuz, hangi projeniz, öneriniz, öngörünüz var? Bu muhalefet anlayışı artık eski Türkiye’de kalmalı. Yeni Türkiye’nin yeni muhalefet anlayışına ihtiyacı var” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de sataşma gerekçesiyle söz alarak, şunları ifade etti:

“Biz çalmayan,çırpmayan bir iktidar vadediyoruz. Yolsuzlukların arkasındadurmayan iktidar vadediyoruz. Sizler gibiayakkabı kutularındaparaları saklayanları aklayan değil,hesapsoran iktidar vadediyoruz. Milletinparasını çar çur ettiniz, CHP iktidarında bunun hesabını soracak. Türkiye demokrasiyle, insan haklarıyla yönetilecek,daha ne istiyorsunuz? CHP, kaçak sarayın hesabını soracak, Cumhurbaşkanı’na görevlerini hatırlatacak, hukukun üstünlüğünü kuracak, kadına şiddeti önleyecek. Türkiye’de kurulacak halk iktidarındahepiniz sanıkolacaksınız.”

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, muhalefet ile AK Parti milletvekilleri arasında tartışmanın sürmesi üzerine, “Bu koşullar altında yönetebileceğimisanmıyorum” diyerek birleşime bir saat ara verdi.

Yarım saat sonra birleşimi açan Mumcu, 38. maddenin kabul edilmesinin ardından yeniden ara verdi. Mumcu, aranın ardından hükümet ve komisyonun yerini almaması üzerine,birleşimisaat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.(AA)

Etiketler: / /

Engelli Öğretmen Ataması
2017 Şubat ayında 1.500 engelli öğretmen ataması yapılacak şeklinde TBMM de Milli Eğitim bakanı açıklama yaptı.
20 bin polis Alımı
Yeni İçişleri Bakanı 20 bin polis alacağız bu Polislerin 10 bini Özel Harekat’ta görevlendirilecek şeklinde açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman...
Lise Mezunu Özel Harekat Alımı
Polis adaylarına Müjde Lise Mezunu Polis Alımı…. 10 Bin Polis Özel Harekat (Polis Özel Harekat) Alımında Son Durum Ne? Lise...
Bayan Polislerin Kıyafetleri
27 Ağustos 2016 CUMARTESİ günü Resmi Gazetenin Sayı : 29814 sayısında yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kıyafet özgürlüğü geldi. Emniyet Hizmetleri...
Polislikten ihraç edilenlerin tam listesi
1 Eylül 2016 PERŞEMBE Resmi Gazete Sayı : 29818 (Mükerrer) KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA KAMU PERSONELİNE İLİŞKİN ALINAN...
Polis Adayları Pürüzsüz cilt için bunlara dikkat Edin
Mülakatlarda cildinden korkan Polis adayları için önemli bazı öneriler, Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin...
Ehliyet sınav sonuçları
Ehliyet sınav sonuçları açıklandı.
Dershane Öğretmenlerinin Atamaları
Yeni düzenlemelere göre dershane öğretmenlerine KPSS'siz 'sözleşmeli öğretmenlik' şansı doğdu.
İhraç Olan Memurların Hukuk Süreci
Kanun Hükmünde Kararname ile memuriyetten atılanlar haklarını nasıl arayacak ? Siz de onlardan biriyseniz mutlaka okumalısınız.
Memur Eski Göreve Dönebilecek mi?
Hükümetin 1 Eylül’de yayımladığı 673 sayılı kanun hükmünde kararnamede 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından görevden alınan kamu çalışanlarıyla ilgili önemli...
Öğretmen adaylarına atama müjde
15 bin ek atamayla birlikte 2016 yılı boyunca toplam 60 bin öğretmen eğitim ordusuna katılacak.
Çukurca Şehidi
Hakkari Çukurca'da yaralanan İnegöllü Uzman Çavuş Yavuz Mete, hastanede şehit oldu.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü
Ünlü Sanat dünyasının isimleri tarafından hazırlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı dolayısıyla özel bir klip beğeniyle izlendi..
2016 KPSS’ye Giriş Sınavı İçin Önemli Duyuru
Yeni yapılacak olan 2016 KPSS Ön lisans ve Ortaöğretim başvurularında son 2 gün kaldı.
30 Bin Öğretmen Alınacak
Milli Eğitim Bakanlığı Şubat’ta 30 bin öğretmen alımı yapacak, Eylül’deki 15 bin atama için düğmeye basan MEB, üçüncü adıma hazırlanıyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ