web analytics
2016 Polis Alımları PMYO Polis Adayı Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 3,05 / Satış: 3,06
€ EURO → Alış: 3,39 / Satış: 3,41

Tuncay Özkan

Aslen Erzincan-Kemaliyeli bir aileden gelmektedir. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı Ergenekon davası nedeniyle hapse atılan ve 5 buçuk yılın ardından tahliye edilen gazeteci Tuncay Özkan kimdir?

Tuncay Özkan
  • 520 kez okundu

1966 Ankara doğumlu olan gazeteci Tuncay Özkan, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu.

GAZETECİLİK KARİYERİ

1981 yılında Ankara’da Rüzgârlı Sokak’ta gazetecilik mesleğine adım attı. Yıl 1984’ü gösterirken Hürriyet grubunun bünyesinde bulunan “Hürgün” gazetesinde çalıştı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesine geçiş yaptı. Burada 10 yıl çalıştıktan sonra 1993 yılında Uğur Dündar’ın yapımcısı olduğu “Arena” programının Ankara sorumlusu oldu.

2002 yılının temmuz ayına kadar Kanal D Televizyonu’nun Haber Merkezininde bulundu. Bu yıllarda Cüneyt Arcayürek ile yedi yıl sürecek olan “Politika Durağı” adlı programı yaptı. Susurluk kazasıyla ilgili araştırmaları ödüller almasını sağladı.

1998 – 2001 yılları arasında Radikal gazetesinde yazdı. Burada “Perde Arkası” adlı köşesinde dönemin yolsuzluk ve siyasi olaylara ilişkin belgeler yayınladı. “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım hakkında çeşitli belgeler sundu.

Radikal’de ayrıldıktan sonra 2001-2002 yılları arasında Milliyet gazetesinde yazdı. 2003 Ocak ayından 2003 Aralık ayına kadar Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

2002 Temmuz’unda ShowTV, SkyTürk TV, Akşam ve Güneş gazetelerini bünyesinde barındıran “Çukurova Medya Grup Başkanı” oldu. Bu yıllarda “Politika Kazanı, Strateji, Söz Meclisi” adlı programları yaptı. Ayrıca Abdi İpekçi suikastını anlattığı “Abdi İpekçi” adlı belgeseli bulunmaktadır.

KANALTÜRK’Ü KURDU

2004 yılında “Kanaltürk”ü kurdu. Kanaldaki maddi yetersizlikler nedeniyle Maliye Bakanlığı’nca makine ve ekipmanları satışa çıkarılınca el değiştirdi. Daha sonra “Kanal Biz” adında yeni bir televizyon kanalı daha kurdu. Ancak 2008 yılında hapse girmesiyle lisansı iptal edilerek kapatıldı.

‘CUMHURİYET MİTİNGLERİ’NİN MİMARI

2007 yılında “Cumhuriyet Mitingleri” olarak adlandırılan gösteriler Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde düzenlendi. Bu yıllarda seçim sonrası “Biz Kaç Kişiyiz Hareketi”ni başlattı. Bu harekete yedi ay içinde 1 milyon 300 bin kişi katıldı.

SİYASİ KARİYERİ

Erdal İnönü yönetimindeki Sosyaldemokrat Halkçı Partisi’nde (SHP) bir süre danışmanlık yaptı. 23 Haziran 2008 tarihinde Yeni Parti’yi kurup genel başkanlığına seçildi. 2011 genel seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı olsa da seçilemedi. Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti bu partiye katıldı. Yapılan kurultayda Parti Meclisine seçildi.

ERGENEKON’DA MÜEBBETLE YARGILANDI

Özkan, 23 Eylül 2008 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklandı. 5 buçuk yıl Silivri Cezaevinde yattı. Ayrıca 5 Agustos 2013 günü mahkemece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak alınan kararla 10 Mart 2014 tarihinde mahkeme kararıyla tahliye edildi.

KİTAPLARI

-Ötekiler (Kasım 2013)

-Anne Canım Hiç Acımadı (2012)

-Hapiste Yatacak Olanlara Öğütler (Ekim 2011)

-Zorbalığın Pençesinde

-Bir Casusun İftiraları / Tuncay Güney Hakkında Her Şey (Eylül 2009)

-Danıştay Cinayeti Cumhuriyet’e Saldırı (Mayıs 2009)

-Yaraya Tuz Bastım ‘Ermeni Soykırımı…’ (Nisan 2007)

-Abdullah Öcalan Neden Verildi? Nasıl Yakalandı? Ne Olacak? (Temmuz 2005)

-CIA Kürtleri-Kürt Devletinin Gizli Tarihi (Mart 2004)

-Milli İstihbarat Teşkilatı-MİT’in Gizli Tarihi (Kasım 2003)

-Bush ve Saddam’ın Gölgesinde Entrikalar Savaşı (Ocak 2003)

-Operasyon (Şubat 2000)

-Parsadan Hikâyesi (Temmuz 1996)

-Bir Gizli Servisin Tarihi (Aralık 1996)

-Suikast Raporu 93/96 (Nisan 1996)

-Öldürün O Gazeteciyi (Ağustos 1994)

-Kıyamet Mahkemesi (Şubat 1993)

Etiketler: / / / / / / /

20 bin polis Alımı
Yeni İçişleri Bakanı 20 bin polis alacağız bu Polislerin 10 bini Özel Harekat’ta görevlendirilecek şeklinde açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman...
Lise Mezunu Özel Harekat Alımı
Polis adaylarına Müjde Lise Mezunu Polis Alımı…. 10 Bin Polis Özel Harekat (Polis Özel Harekat) Alımında Son Durum Ne? Lise...
Bayan Polislerin Kıyafetleri
27 Ağustos 2016 CUMARTESİ günü Resmi Gazetenin Sayı : 29814 sayısında yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kıyafet özgürlüğü geldi. Emniyet Hizmetleri...
Polislikten ihraç edilenlerin tam listesi
1 Eylül 2016 PERŞEMBE Resmi Gazete Sayı : 29818 (Mükerrer) KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA KAMU PERSONELİNE İLİŞKİN ALINAN...
Polis Adayları Pürüzsüz cilt için bunlara dikkat Edin
Mülakatlarda cildinden korkan Polis adayları için önemli bazı öneriler, Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin...
Ehliyet sınav sonuçları
Ehliyet sınav sonuçları açıklandı.
Dershane Öğretmenlerinin Atamaları
Yeni düzenlemelere göre dershane öğretmenlerine KPSS'siz 'sözleşmeli öğretmenlik' şansı doğdu.
İhraç Olan Memurların Hukuk Süreci
Kanun Hükmünde Kararname ile memuriyetten atılanlar haklarını nasıl arayacak ? Siz de onlardan biriyseniz mutlaka okumalısınız.
Memur Eski Göreve Dönebilecek mi?
Hükümetin 1 Eylül’de yayımladığı 673 sayılı kanun hükmünde kararnamede 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından görevden alınan kamu çalışanlarıyla ilgili önemli...
Öğretmen adaylarına atama müjde
15 bin ek atamayla birlikte 2016 yılı boyunca toplam 60 bin öğretmen eğitim ordusuna katılacak.
Çukurca Şehidi
Hakkari Çukurca'da yaralanan İnegöllü Uzman Çavuş Yavuz Mete, hastanede şehit oldu.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü
Ünlü Sanat dünyasının isimleri tarafından hazırlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı dolayısıyla özel bir klip beğeniyle izlendi..
2016 KPSS’ye Giriş Sınavı İçin Önemli Duyuru
Yeni yapılacak olan 2016 KPSS Ön lisans ve Ortaöğretim başvurularında son 2 gün kaldı.
30 Bin Öğretmen Alınacak
Milli Eğitim Bakanlığı Şubat’ta 30 bin öğretmen alımı yapacak, Eylül’deki 15 bin atama için düğmeye basan MEB, üçüncü adıma hazırlanıyor.
Memur Maaşlarından Kesilecek Para
Memurların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yönelik hazırlanın kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlülüğe girdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ